Стихове/Сафо - Сафо

Стихове/Сафо
Автор: Сафо
Обем: 64 стр.
Формат в мм.: 140х215
Издател: ИК "Изток Запад"
Мека подвързия
Дата на включване: 2018-09-23
Нашата цена: 9.10 лв
 

Гърците обичали да съставят списъци със знаменитости. Великите епици са двама – Омир и Хесиод; великите трагици са трима – Есхил, Софокъл и Еврипид; великите оратори са десетина и […]; седем са чудесата на света […] А що се отнася до великите лирици, приемници на Терпандър и Арион? Разбира се, че са били деветима – както броя на деветте Музи [Пиндар, Баклихид, Сафо, Анакреон, Стезихор, Симонид, Ибик, Алкей, Алкман]. Не за всички тези поети са се запазили толкова ярки разкази, както за Терпандър и Арион. Най-приказният от тях е за Сафо. Между деветимата тя е единствената жена, наричали я „десетата Муза“. Разбира се, това не успокоявало авторите на красиви легенди. Те не можели да си представят, че Сафо не е била влюбена, само си мислели в кого. Накрая измислили. Между остров Лесбос и сушата според тях имало ферибот, чийто превозвач бил младежът Фалон. Веднъж трябвало да превози една старица, толкова слаба и бедна, че той се съжалил над нея и не поискал тя да му плати. А старицата била самата Афродита, пътуваща нанякъде по свои задачи. Заради доброто му сърце тя наградила Фалон със скъп, но опасен дар: с любовен еликсир, вдъхващ любов у всички жени. Сафо се влюбила в любимеца на Афродита. Но той не отвърнал на чувствата й: подобно на невзрачния славей, който пее чудни песни, Сафо съчинявала прекрасни стихове, но самата била некрасива, дребничка и мургава. Пренебрегната от него, тя се качила на Бялата скала на остров Лесбос и се хвърлила в морето. Фалон впоследствие бил убит от мъжете на влюбените в него жени.

- Из "Деветимата лирици" (Занимательная Греция, Михаил Гаспаров)

Сафо̀ (около 630–570 г. пр.н.е.), наричана още „божествената Сафо“, е древногръцка поетеса, ползваща се с голям авторитет през Античността и включвана в списъка на Деветимата лирици на Древна Гърция.

Основната част от стиховете на Сафо днес са изчезнали, като са запазени отделни фрагменти и три цели стихотворения. Според древните автори, които са разполагали с произведенията ѝ, темата на много от тях е хомосексуалната любов. От там думата лесбийка (по името на нейния роден остров Лесбос) се е превърнала в нарицателно.

Сафо произлиза от заможно семейство с политическо влияние на Лесбос, но политическите теми не намират голямо отражение в поезията ѝ. Тя е женена за богаташа Керкил от остров Андрос и е известно, че има поне една дъщеря на име Клеида. В началото на 6 век пр.н.е. живее по политически причини в изгнание в Сиракуза. По това време тя вече е толкова известна в гръцкия свят, че при пристигането ѝ в града там е издигната нейна статуя. Завръща се на Лесбос през 581 пр.н.е. и според някои източници доживява до дълбока старост.